Thames Turbo Triathlon Race Series 2003
May Day Triathlon Result - 5th May 2003
Separate Ladies Result listing >>> here

Event: Open Race   Swim   Cycle   Run   Total   Age  
Name   Time Place Time Place Time Place Time Place Group Club
Stephen Bayliss 0:06:31 2 0:34:10 3 0:17:19 1 0:58:00 1 M 24 Addiscombe CC
Euan Lees 0:06:48 5 0:34:46 5 0:17:57 4 0:59:31 2 N 30 Thames Turbo TC
Kevin Dean 0:07:22 12 0:33:37 2 0:18:55 6 0:59:54 3 P 40 Tri-Force Herts
Guy Powdrill 0:06:29 1 0:33:20 1 0:20:09 21 0:59:58 4 N 31 Otter Swim Club
Scott Giles 0:07:17 10 0:36:13 17 0:17:23 2 1:00:53 5 M 27  
Paul James 0:07:07 7 0:34:40 4 0:19:25 10 1:01:12 6 N 30  
Daniel Bingham 0:07:49 20 0:34:48 6 0:18:59 7 1:01:36 7 M 28 Hillingdon Tri Stars
Andrew Auld 0:07:42 16 0:35:57 15 0:18:29 5 1:02:08 8 N 34  
Ian Birch 0:08:57 50 0:35:48 13 0:17:49 3 1:02:34 9 P 49 Hillingdon Tri Stars
Richard Dann 0:06:33 3 0:35:48 13 0:20:49 33 1:03:10 10 M 22 Hillingdon Tri Stars
Dave McAdam 0:08:04 23 0:35:38 12 0:19:35 12 1:03:17 11 M 28  
Chris Penn 0:08:12 26 0:35:34 11 0:20:00 18 1:03:46 12 M 24 Chiltern Triathletes
Jon Gillham 0:07:20 11 0:36:23 18 0:20:08 20 1:03:51 13 N 30 Fairlands Valley Spa
John Paulson 0:06:43 4 0:37:14 27 0:19:56 16 1:03:53 14 P 40 Optima Racing Team
Nick Glozier 0:09:15 65 0:34:54 10 0:19:52 15 1:04:01 15 N 37  
Piet Schram 0:08:21 31 0:34:50 9 0:20:50 35 1:04:01 15 M 29 Serpentine R C
Steve Hyett 0:07:29 13 0:36:25 19 0:20:12 22 1:04:06 17 P 44 RAFTA
Oliver Roberts 0:09:00 51 0:34:48 6 0:20:43 32 1:04:31 18 M 27 Kingfisher Tri
Richard Stanhope 0:08:21 31 0:34:49 8 0:21:36 49 1:04:46 19 P 46 Thames Turbo TC
Mike Snell 0:07:09 8 0:36:49 22 0:21:10 44 1:05:08 20 N 35  
David Houlihan-Burne 0:07:41 15 0:37:38 34 0:20:19 25 1:05:38 21 N 32  
Jason Aspinall 0:08:16 28 0:36:32 21 0:20:52 36 1:05:40 22 N 37 Kingfisher Tri
Colin Stapleton 0:09:01 53 0:36:03 16 0:20:58 38 1:06:02 23 N 30  
Samuel Osborne 0:06:50 6 0:37:41 36 0:21:32 48 1:06:03 24 M 25 Leatherhead Swim Clu
Michael Hadmon 0:10:00 86 0:36:29 20 0:19:39 14 1:06:08 25 N 34  
Martin Williamson 0:07:57 22 0:37:03 24 0:21:09 43 1:06:09 26 M 28  
Graeme Staddon 0:08:34 40 0:37:24 28 0:20:14 23 1:06:12 27 N 35 Thames Turbo TC
Bruce Baxter 0:07:51 21 0:37:33 33 0:21:04 39 1:06:28 28 N 36 Thames Turbo TC
Richard Hooker 0:08:28 34 0:38:30 48 0:19:37 13 1:06:35 29 M 27  
Sam Williamson 0:08:42 43 0:38:54 52 0:19:21 9 1:06:57 30 P 40  
Duncan Law 0:07:48 19 0:38:05 42 0:21:20 46 1:07:13 31 N 32 Serpentine R C
Emmie Gribble 0:08:45 45 0:37:07 26 0:21:28 47 1:07:20 32 FN 31 Serpentine R C
Stephanie MacLean 0:07:32 14 0:39:16 57 0:20:39 29 1:07:27 33 FM 28 Optima Racing Team
Christian Elliot 0:08:43 44 0:39:12 56 0:19:56 16 1:07:51 34 M 26 Optima Racing Team
Colin Gray 0:09:39 76 0:37:55 39 0:20:17 24 1:07:51 34 P 42 Kingfisher Tri
Ian Broderick 0:09:00 51 0:37:48 37 0:21:06 41 1:07:54 36 P 40  
Dom Clarke 0:08:19 30 0:39:02 53 0:20:42 31 1:08:03 37 N 37 Hogweed Trotters
Elinor Rest 0:09:41 77 0:38:23 44 0:20:02 19 1:08:06 38 FN 31 Thames Turbo TC
Andrew Smith 0:08:07 25 0:37:06 25 0:22:54 80 1:08:07 39 N 35 Thames Valley Tri
Jonathon Tyler 0:09:34 72 0:38:09 43 0:20:32 26 1:08:15 40 N 32  
Tom Mermagen 0:08:05 24 0:39:47 64 0:20:33 27 1:08:25 41 N 35  
Joanne Shale 0:09:01 53 0:38:33 50 0:20:54 37 1:08:28 42 FN 39  
Mike Parkin 0:09:06 58 0:37:29 31 0:22:01 57 1:08:36 43 Q 57 East London Tri
Richard Macro 0:07:42 16 0:38:23 44 0:22:58 83 1:09:03 44 N 34  
Mark Batchelor 0:09:07 59 0:38:27 47 0:21:41 51 1:09:15 45 P 40  
Jeremy Boardman 0:10:12 97 0:38:04 41 0:21:05 40 1:09:21 46 P 40  
Lauren Davies 0:09:29 70 0:39:16 57 0:20:40 30 1:09:25 47 FM 26  
Giles Pilbrow 0:09:07 59 0:37:54 38 0:22:33 69 1:09:34 48 N 36  
Simon Holroyd 0:11:06 123 0:39:39 63 0:19:19 8 1:10:04 49 N 33 Eton Tri Club
Robert Head 0:08:47 46 0:40:00 65 0:21:18 45 1:10:05 50 N 31 ARMY TRI
Kate Hunt 0:08:52 48 0:38:35 51 0:22:43 74 1:10:10 51 FN 35 BUCKINGHAM
David Anderson 0:09:02 55 0:39:33 60 0:21:37 50 1:10:12 52 P 43  
Mark Buckingham 0:10:35 109 0:37:32 32 0:22:05 59 1:10:12 52 N 39  
James Stratton 0:10:01 88 0:39:36 62 0:20:38 28 1:10:15 54 N 32  
Mick Weal 0:10:24 104 0:36:56 23 0:23:00 84 1:10:20 55 P 45  
Michael Stromsoe 0:09:05 57 0:39:06 54 0:22:11 62 1:10:22 56 N 33 Serpentine R C
Stuart Pearce 0:09:22 67 0:38:30 48 0:22:37 71 1:10:29 57 M 28  
David Leak 0:08:39 41 0:37:28 30 0:24:23 109 1:10:30 58 Q 50 Manchester Tri Club
Craig Knight 0:08:27 33 0:39:33 60 0:22:43 74 1:10:43 59 N 30  
Tony Rhodes 0:09:38 75 0:40:05 67 0:21:08 42 1:10:51 60 Q 57 Tri Sport Epping
John Turnidge 0:09:25 68 0:38:24 46 0:23:06 88 1:10:55 61 M 26  
David Bletso 0:11:55 142 0:37:26 29 0:21:43 53 1:11:04 62 N 34  
Matthew Fox 0:08:18 29 0:41:02 84 0:21:54 55 1:11:14 63 A 18  
Joelie Chisholm 0:08:32 38 0:40:22 69 0:22:29 68 1:11:23 64 FM 28 Thames Turbo TC
James Lees 0:10:36 113 0:38:02 40 0:22:45 78 1:11:23 64 M 22 Sigma Sport Racing
David Wardle 0:09:04 56 0:37:39 35 0:24:42 116 1:11:25 66 P 47 Hillingdon Tri Stars
Julia Baverstock 0:08:12 26 0:41:12 89 0:22:23 66 1:11:47 67 FM 28 Thames Turbo TC
Ross Shaddick 0:10:15 98 0:42:07 101 0:19:25 10 1:11:47 67 M 24  
Keturah Hughes 0:07:46 18 0:40:54 82 0:23:19 92 1:11:59 69 FM 27 Chiltern Harriers
Rupert Beak 0:08:28 34 0:40:38 75 0:23:00 84 1:12:06 70 N 30  
Mark Bateman 0:09:52 82 0:40:39 76 0:21:48 54 1:12:19 71 N 31  
Kevin Harding 0:08:29 36 0:40:45 80 0:23:46 101 1:13:00 72 M 29  
Laura Southwold 0:09:14 63 0:41:59 98 0:21:55 56 1:13:08 73 FM 28 Thatcham Piranha
Mike Clyne 0:09:41 77 0:40:44 78 0:22:43 74 1:13:08 73 N 37  
Paul Corrie 0:09:43 80 0:41:31 91 0:22:27 67 1:13:41 75 P 41  
David Ryan 0:11:33 132 0:39:27 59 0:22:43 74 1:13:43 76 M 29  
Graham Davies 0:10:07 91 0:41:29 90 0:22:21 64 1:13:57 77 M 29  
Iain Martin 0:10:09 96 0:40:23 70 0:23:26 94 1:13:58 78 N 37  
Peter Clark 0:10:57 120 0:40:23 70 0:22:39 73 1:13:59 79 M 26  
Paul Harris 0:09:54 84 0:40:04 66 0:24:06 106 1:14:04 80 M 29 Kingfisher Tri
Robert Miller 0:10:18 101 0:42:10 102 0:21:41 51 1:14:09 81 N 39  
Tom Freke 0:10:46 116 0:39:07 55 0:24:33 113 1:14:26 82 M 27  
Graham Bull 0:12:08 148 0:40:35 73 0:22:16 63 1:14:59 83 P 41  
Ian Edmonds 0:11:20 126 0:40:44 78 0:23:05 87 1:15:09 84 N 34  
Duncan Hanton 0:10:07 91 0:42:13 104 0:23:02 86 1:15:22 85 N 37 Kingfisher Tri
Dean Paxson 0:10:23 103 0:40:14 68 0:24:53 120 1:15:30 86 R 63  
Paul Mower 0:11:05 122 0:42:11 103 0:22:35 70 1:15:51 87 N 37  
Sandra Blenkinsop 0:09:52 82 0:43:41 118 0:22:21 64 1:15:54 88 FP 43  
Trevor Browse 0:11:29 129 0:40:25 72 0:24:05 105 1:15:59 89 Q 51 Serpentine R C
Justin Roberts 0:09:41 77 0:42:48 109 0:23:38 98 1:16:07 90 N 32 Tri-Force Herts
David Plato 0:09:37 74 0:41:06 86 0:25:33 134 1:16:16 91 N 35  
Ian Murdoch 0:09:44 81 0:41:46 95 0:25:04 125 1:16:34 92 P 41  
Rani Sinniah 0:10:08 93 0:41:31 91 0:24:57 122 1:16:36 93 FQ 50 Thames Turbo TC
Suzie Maclagan 0:09:34 72 0:43:54 124 0:23:13 90 1:16:41 94 FM 24  
Gary Hedges 0:08:52 48 0:40:53 81 0:27:00 148 1:16:45 95 N 37  
Robin Thompson 0:10:21 102 0:42:40 107 0:23:52 103 1:16:53 96 N 38 Absolute Tri
Erica Burnell 0:08:30 37 0:43:00 110 0:25:24 129 1:16:54 97 FP 41  
Katy Luffingham 0:08:33 39 0:41:07 87 0:27:16 153 1:16:56 98 FN 30 Thames Turbo TC
Robert Osborne 0:08:49 47 0:45:23 143 0:22:48 79 1:17:00 99 M 28  
Trevor Hartley 0:09:18 66 0:41:43 94 0:26:06 138 1:17:07 100 Q 54  
Alistair Henderson 0:10:35 109 0:43:40 116 0:22:54 80 1:17:09 101 P 41 Serpentine R C
Tim Pagett 0:09:09 61 0:40:42 77 0:27:25 157 1:17:16 102 N 37  
Clare Adams 0:10:06 90 0:45:05 139 0:22:05 59 1:17:16 102 FN 37 Eton Tri Club
Howard Leamon 0:09:14 63 0:44:10 128 0:23:54 104 1:17:18 104 M 27  
Richard Batten 0:10:29 107 0:41:50 96 0:25:25 130 1:17:44 105 P 49  
Martin Felix 0:12:29 158 0:41:00 83 0:24:21 108 1:17:50 106 N 37  
Simon Bound 0:08:40 42 0:45:44 148 0:23:28 95 1:17:52 107 P 41  
Lindsay Darbon 0:10:35 109 0:44:08 127 0:23:09 89 1:17:52 107 N 37  
Trace Allen 0:12:32 160 0:42:29 106 0:22:56 82 1:17:57 109 Q 59 Tri-Force Herts
Jason Nourse 0:10:37 114 0:41:03 85 0:26:18 141 1:17:58 110 N 34  
James Caviel 0:09:10 62 0:41:11 88 0:27:45 163 1:18:06 111 N 35  
Rachael Harrison 0:12:44 164 0:42:04 100 0:23:36 97 1:18:24 112 FN 33  
John Latimer 0:12:19 154 0:42:27 105 0:23:42 99 1:18:28 113 N 37  
Chris Taylor 0:10:16 99 0:43:34 114 0:24:44 118 1:18:34 114 M 25  
Gordon Cowan 0:10:26 105 0:46:04 153 0:22:04 58 1:18:34 114 N 34  
Chris Cottrell 0:10:49 118 0:43:35 115 0:24:32 112 1:18:56 116 N 37  
Tony Debiase 0:11:59 144 0:43:40 116 0:23:18 91 1:18:57 117 N 38  
Rupert Walsh 0:11:54 141 0:40:35 73 0:26:45 145 1:19:14 118 N 39 De Laune CC
Janet Lindsay 0:09:33 71 0:42:45 108 0:27:00 148 1:19:18 119 FN 34  
Jo Dipple 0:09:58 85 0:41:50 96 0:27:38 160 1:19:26 120 FP 49 Thames Turbo TC
David Beazley 0:10:30 108 0:43:30 113 0:25:29 133 1:19:29 121 N 35  
Kevin Hopgood 0:13:40 174 0:43:44 120 0:22:38 72 1:20:02 122 N 39  
Sian Baxter 0:11:25 127 0:43:15 111 0:25:25 130 1:20:05 123 FN 39 Optima Racing Team
Karin Plate 0:10:40 115 0:44:26 132 0:25:00 123 1:20:06 124 FN 32 Kingfisher Tri
Malcolm Wall 0:11:27 128 0:42:02 99 0:26:59 147 1:20:28 125 P 47  
Ka Kit Liu 0:10:35 109 0:43:48 121 0:26:10 139 1:20:33 126 M 25 Tri-Force Herts
Kandy Mitchell 0:12:03 146 0:44:53 136 0:23:47 102 1:20:43 127 FN 31  
Neil Donnelly 0:10:51 119 0:44:25 131 0:25:34 135 1:20:50 128 N 31  
Jonathon Middleditch 0:11:16 124 0:43:53 123 0:26:00 137 1:21:09 129 M 29  
Alan Fackerell 0:13:23 171 0:44:28 133 0:23:22 93 1:21:13 130 P 46  
Mark Lewis 0:12:09 149 0:45:52 149 0:23:43 100 1:21:44 131 N 32  
John Allen 0:11:51 139 0:44:12 130 0:25:44 136 1:21:47 132 N 38  
Nick McNamara 0:11:46 138 0:45:08 140 0:25:00 123 1:21:54 133 P 42  
Gervais Foley 0:10:17 100 0:44:04 126 0:27:36 159 1:21:57 134 N 38  
Daniel Royle 0:13:24 172 0:43:51 122 0:25:17 126 1:22:32 135 N 30  
Katy Price 0:10:00 86 0:44:47 135 0:27:47 165 1:22:34 136 FN 32  
Rod Stiles 0:12:26 157 0:46:00 152 0:24:15 107 1:22:41 137 P 40  
Katrina Johnson 0:09:27 69 0:46:43 156 0:26:44 144 1:22:54 138 FM 22  
Andy Neave 0:13:26 173 0:44:11 129 0:25:19 127 1:22:56 139 N 36  
Sandra Letford 0:11:31 130 0:43:42 119 0:27:44 162 1:22:57 140 FN 35  
Natalia Spierings 0:12:21 155 0:44:00 125 0:26:45 145 1:23:06 141 FM 22  
Warren Hardcastle 0:12:25 156 0:46:04 153 0:24:37 114 1:23:06 141 N 31  
Julie Thrower 0:12:47 165 0:45:34 146 0:24:47 119 1:23:08 143 FM 29  
Sara Davies 0:10:28 106 0:47:46 165 0:24:54 121 1:23:08 143 FN 34  
Philip Black 0:11:32 131 0:47:06 158 0:24:43 117 1:23:21 145 N 39  
Guillaume Herbette 0:12:09 149 0:47:10 159 0:24:27 110 1:23:46 146 N 37  
Mark Cherry 0:10:04 89 0:47:03 157 0:27:07 150 1:24:14 147 P 42  
Chris Chipperfield 0:12:40 163 0:41:42 93 0:30:06 179 1:24:28 148 N 38  
Martin Radvan 0:11:36 134 0:45:30 145 0:27:26 158 1:24:32 149 P 43  
Tracy Luckett 0:12:09 149 0:45:59 151 0:27:19 154 1:25:27 150 FN 37  
Jonathan Corbett 0:14:41 179 0:47:30 161 0:23:30 96 1:25:41 151 P 45  
Dave Clyne 0:11:53 140 0:47:38 163 0:26:12 140 1:25:43 152 N 33  
Steve Willcox 0:11:57 143 0:45:28 144 0:28:19 169 1:25:44 153 P 48  
Andrew Pollock 0:12:35 161 0:45:43 147 0:27:46 164 1:26:04 154 M 26  
Helen Cheetham 0:10:08 93 0:46:32 155 0:29:29 178 1:26:09 155 M 26  
Gerald Jones 0:14:17 177 0:43:26 112 0:28:35 173 1:26:18 156 R 60  
Mike Garnham 0:12:29 158 0:44:58 137 0:29:11 177 1:26:38 157 N 31 Z Tri Club
Mike Bailey 0:12:39 162 0:45:19 142 0:28:43 174 1:26:41 158 Q 55  
Michael Clayton 0:11:33 132 0:45:15 141 0:30:14 180 1:27:02 159 P 44 ST.ALBANS.STRIDERS
Graham Tomkins 0:14:13 176 0:47:45 164 0:25:20 128 1:27:18 160 N 39  
Tony Stokes 0:15:31 180 0:44:28 133 0:27:24 156 1:27:23 161 P 41  
Colin Campbell 0:10:08 93 0:50:04 169 0:27:59 167 1:28:11 162 N 33  
Helen Matthew 0:14:10 175 0:49:39 168 0:24:31 111 1:28:20 163 FN 33  
Gillian Tomkins 0:11:43 137 0:45:56 150 0:31:27 182 1:29:06 164 FN 36  
Steve Burrows 0:14:18 178 0:47:33 162 0:27:19 154 1:29:10 165 N 37  
Geoff Brook 0:10:47 117 0:45:01 138 0:33:43 184 1:29:31 166 Q 56 Kingfisher Tri
Nicola Latimer 0:12:07 147 0:50:26 170 0:27:13 152 1:29:46 167 FN 36  
Kate Simon 0:11:19 125 0:52:32 178 0:26:31 143 1:30:22 168 FN 30 Serpentine R C
Mike Cutt 0:13:10 167 0:48:47 166 0:28:32 171 1:30:29 169 P 45  
Antoine Gourdon 0:12:02 145 0:53:49 182 0:24:41 115 1:30:32 170 N 30  
Eleanor Burton 0:11:38 135 0:51:03 171 0:28:33 172 1:31:14 171 FM 22  
Susan Tuffy 0:13:06 166 0:52:28 177 0:26:23 142 1:31:57 172 FP 41  
Graeme Sawyer 0:13:11 168 0:51:53 176 0:27:09 151 1:32:13 173 N 38  
Elizabeth Allen 0:12:09 149 0:52:51 179 0:27:54 166 1:32:54 174 FN 36  
Chrystal Sheldon 0:13:13 169 0:51:20 173 0:29:03 176 1:33:36 175 FN 37  
Annabel Tomlinson 0:12:18 153 0:51:11 172 0:30:52 181 1:34:21 176 FM 29 Thames Turbo TC
Turlough McArdle 0:18:15 185 0:49:03 167 0:28:03 168 1:35:21 177 N 37  
Christine Lancaster 0:19:03 186 0:51:47 175 0:25:27 132 1:36:17 178 FP 41  
Gail Treaves-Brown 0:10:59 121 0:53:40 181 0:31:51 183 1:36:30 179 FN 34  
Claire Browse 0:11:38 135 0:51:24 174 0:35:21 186 1:38:23 180 FP 47 Serpentine R C
Adam Hardy 0:15:46 181 0:56:39 183 0:28:21 170 1:40:46 181 N 38  
Jamie Stevenson 0:17:45 183 0:56:52 184 0:27:40 161 1:42:17 182 N 38  
Ashleigh Drury 0:16:06 182 0:53:37 180 0:33:53 185 1:43:36 183 FN 30  
Michelle Stevenson 0:18:02 184 0:57:13 185 0:28:45 175 1:44:00 184 FN 38  
                       
Event: All Non-Finishers   Swim   Cycle   Run   Total   Age  
Name   Time Place Time Place Time Place Time Place Group Club
James Colquhoun                 M 28  
Belinda Boyd                 FM 29 Thames Turbo TC
Paul Tetlow                 N 36 Kingfisher Tri
Kevin Costello                 N 39  
Simon Oakley                 N 31  
Jacqui Macallister                 FM 29  
Ben Lynch                 M 25  
Andy Routley 0:13:22 170 0:47:21 160         N 39  
Stuart Gallagher                 N 34  
Henry Kus                 N 39  
Simon Wright                 N 39  
Christine Bailey                 -43  
Caroline Watson                 FP 41  
David Jones                 N 38  
Paul Thompson                 P 40  
Rachel Streek                 FN 30  
Mark Toogood                 N 38  
Matthew Allen                 N 37  
Greg Boyd                 N 31 Thames Turbo TC
Richard Stark                 P 40  
Iona Pickard                 FN 33 Serpentine R C
Ashley Rogers                 M 25  
Chris Tucker                 M 27  
John Howard                 -46 Thames Turbo TC
John Lund                 N 30  
Duncan Good                 N 32  
Russell Brin                 P 40  
David Harpum                 N 36  
Martin Budden                 P 41  
Charlie Thelu                 N 34  
Kirsten Garner                 FM 28 KINGSWOOD.TRI
David Webb                 M 28 Thames Turbo TC
Caroline Freeman                 FN 39  
Jeremy Stewart                 N 36  
Mark O'Conor                 N 34 GREENWICH TRI
Christina Collalto                 FN 32 Thames Turbo TC
Eva Kaijser                 FM 28  
Jeremy Turner                 N 37 Thames Turbo TC
Roger Barnes                 P 41  
Linda Barker                 FP 40 Kingfisher Tri
Steve Chambers                 P 45  
Russell Thorne-Jones         0:22:05 59     N 31 Thames Turbo TC
Daniel Hold                 M 29  
Mark Hallows                 N 32 Serpentine R C
Nicole Levesconte                 FN 37  
Donal Fleming                 M 28  
Pippa Turley                 FN 39  
David Dawson 0:07:10 9     0:20:49 33     N 39 Tri-Force Herts
Derek Curtis                 M 29  
Wendy Stammers                 FM 26  
Michael Fabricius                 M 22  
Neil Bardsley                 N 34 South London Harr'rs
Jon Train                 N 37 Thames Turbo TC


Last Updated on 7/05/03
By Peter Dickason

Prepared on 7-May-2003 at 11:45:17 by TITAN from D-Sport
Tel: 020 8876 9490
Email: dsport@drucon.demon.co.uk


 

Home 2003 Race Series Senior Schedule Youth Schedule Locations Gallery Links Contacts